State Highway 9 over Arkansas River-conway Co
Fair Condition57 years old8,800 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Conway |
| Location | 1.0 Mi E Jct SH 113 |
| Carries | State Highway 9 |
| Crosses | Arkansas River-conway Co |
| Coordinates | 35.12461, -92.73664 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 1893.0 ft (577 m) |
| Max Span | 321.9 ft (98.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 5885.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,800 (2018) |
| Truck Traffic | 13% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005050 |