C.r 248- B- 2.30 over I 30-sec 12- 32.21
Fair Condition58 years old188 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Hempstead |
| Location | Jct I-30 & Co.rd.248 |
| Carries | C.r 248- B- 2.30 |
| Crosses | I 30-sec 12- 32.21 |
| Coordinates | 33.70267, -93.58138 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 434.1 ft (132.3 m) |
| Max Span | 117.1 ft (35.7 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1256.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 188 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005053 |