SH 299-sec 0- 0.17 over I 30-sec 12- 36.34
Good Condition55 years old170 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Hempstead |
| Location | 3.17 Mi W US 67 Jct |
| Carries | SH 299-sec 0- 0.17 |
| Crosses | I 30-sec 12- 36.34 |
| Coordinates | 33.73819, -93.52303 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 361.9 ft (110.3 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 1047.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 122 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005055 |