Jack Boot Road over Branch
Good Condition7 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 4 T10n R 6e |
| Carries | Jack Boot Road |
| Crosses | Branch |
| Coordinates | 32.74926, -89.68696 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 303.2 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA400000000A031 |