Hooper Mill Road over Hooper Mill Creek
Good Condition4 years old430 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 13 T11n R 9e B |
| Carries | Hooper Mill Road |
| Crosses | Hooper Mill Creek |
| Coordinates | 32.80879, -89.33227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 143.0 ft (43.6 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 409.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2022 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 430 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA400000000A065 |