Barnes Road over Cobbs Creek
Good Condition10 years old610 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Leake |
| Location | Sec 13 T12n R 7e B |
| Carries | Barnes Road |
| Crosses | Cobbs Creek |
| Coordinates | 32.88763, -89.52562 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 492.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 610 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA400000000A079 |