CR 231 over Tishomingo Crk N. Branch
Poor Condition41 years old650 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 11 T 7s R 5e B |
| Carries | CR 231 |
| Crosses | Tishomingo Crk N. Branch |
| Coordinates | 34.49603, -88.74033 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 238.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 650 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000004 |