Sandhill Avenue over Okeelala Creek
Good Condition27 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 11 T 7s R 6e |
| Carries | Sandhill Avenue |
| Crosses | Okeelala Creek |
| Coordinates | 34.49024, -88.64094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 160.1 ft (48.8 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 463.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2025) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000011 |