CR 811 over Sand Creek
Fair Condition37 years old72 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 16 T 8s R 6e |
| Carries | CR 811 |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 34.38694, -88.67656 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 197.2 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 72 (2025) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000045 |