Fellowship Road over Brock Creek
Poor Condition70 years old80 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 28 T 8s R 6e |
| Carries | Fellowship Road |
| Crosses | Brock Creek |
| Coordinates | 34.36097, -88.67475 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 199.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000050 |