SH 7-sec 13 over Co RD 470 Rr Ark Riv
Good Condition55 years old25,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Yell |
| Location | 0.7 Mi N Of Jct SH 22 |
| Carries | SH 7-sec 13 |
| Crosses | Co RD 470 Rr Ark Riv |
| Coordinates | 35.22434, -93.15382 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 2076.1 ft (632.8 m) |
| Max Span | 325.1 ft (99.1 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 12529.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25,000 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005064 |