CR 1600 over Little Coonewah Creek
Good Condition27 years old2,705 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 7 T 9s R 5e B |
| Carries | CR 1600 |
| Crosses | Little Coonewah Creek |
| Coordinates | 34.30826, -88.81526 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 226.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,705 (2025) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000061 |