CR 1147 over Tulip Creek
Good Condition44 years old183 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 24 T 9s R 6e B |
| Carries | CR 1147 |
| Crosses | Tulip Creek |
| Coordinates | 34.27947, -88.62344 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 381.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1982 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 183 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000092 |