West Jackson ST over Kings Creek N.e. Branch
Good Condition34 years old5,963 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 30 T 9s R 6e |
| Carries | West Jackson ST |
| Crosses | Kings Creek N.e. Branch |
| Coordinates | 34.26453, -88.71739 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 120.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1992 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,963 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000096 |