CR 1766 over Boguefala Creek
Poor Condition35 years old880 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 5 T 9s R 7e B |
| Carries | CR 1766 |
| Crosses | Boguefala Creek |
| Coordinates | 34.33081, -88.59497 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 47.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 880 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000106 |