Ncollegeave over US 71 Sect 17b
Fair Condition55 years old44,355 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 3.4 Mi S Jct Us412 E |
| Carries | Ncollegeave |
| Crosses | US 71 Sect 17b |
| Coordinates | 36.11698, -94.14567 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 310.0 ft (94.5 m) |
| Max Span | 118.1 ft (36 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1209.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,355 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005078 |