Palmetto Road over Coonewah Creek
Poor Condition68 years old3,900 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 23 T10s R 5e B |
| Carries | Palmetto Road |
| Crosses | Coonewah Creek |
| Coordinates | 34.19189, -88.75422 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 233.9 ft (71.3 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 534.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 (reconstructed 1999) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,900 (2021) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000130 |