CR 590 over Coonewah Creek
Fair Condition43 years old300 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 36 T10s R 5e |
| Carries | CR 590 |
| Crosses | Coonewah Creek |
| Coordinates | 34.16247, -88.72967 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.3 ft (33 m) |
| Max Span | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 297 sq m |
| Main Spans | 100 |
| Year Built | 1983 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000136 |