Old Graphic-craw. over Interstate 40
Fair Condition59 years old230 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Crawford |
| Location | 1.9 Mi W Jct SH 215 |
| Carries | Old Graphic-craw. |
| Crosses | Interstate 40 |
| Coordinates | 35.52584, -94.08225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 237.9 ft (72.5 m) |
| Max Span | 73.2 ft (22.3 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 638 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 230 (2018) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005079 |