State Highway 215 over I 40-sec 11
Poor Condition59 years old1,293 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Crawford |
| Location | 1.89 Mi N US 64 Jct |
| Carries | State Highway 215 |
| Crosses | I 40-sec 11 |
| Coordinates | 35.52778, -94.04639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 232.0 ft (70.7 m) |
| Max Span | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 678.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,293 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005081 |