CR 712 over Carmichael Creek
Poor Condition48 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec_31_t10s_r 7e |
| Carries | CR 712 |
| Crosses | Carmichael Creek |
| Coordinates | 34.17303, -88.60556 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 61.0 ft (18.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Area | 91.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000162 |