CR 185 over Chiwapa Creek No Fork
Fair Condition60 years old570 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 4 T11s R 5e |
| Carries | CR 185 |
| Crosses | Chiwapa Creek No Fork |
| Coordinates | 34.15492, -88.77964 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 57.4 ft (17.5 m) |
| Max Span | 19.4 ft (5.9 m) |
| Deck Width | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Area | 129.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 570 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000164 |