CR 901 over Coonewah Creek
Good Condition18 years old49 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 16 T11s R 6e |
| Carries | CR 901 |
| Crosses | Coonewah Creek |
| Coordinates | 34.12239, -88.66619 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 260.2 ft (79.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 753.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 49 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000182 |