CR 598 over Boguegaba Creek
Fair Condition36 years old40 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 3 T11s R 7e |
| Carries | CR 598 |
| Crosses | Boguegaba Creek |
| Coordinates | 34.16211, -88.54444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 99.7 ft (30.4 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 255.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000184 |