Smith Co. 48 over West Tallahalla Creek
Good Condition20 years old220 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 12 T 2n R 9e |
| Carries | Smith Co. 48 |
| Crosses | West Tallahalla Creek |
| Coordinates | 32.02047, -89.32411 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 390.1 ft (118.9 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1117.7 sq m |
| Main Spans | 700 |
| Year Built | 2006 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000049 |