Smith Co. 529 over Bch Of W Tallahala Creek
Poor Condition68 years old140 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 24 T 3n R 9e B |
| Carries | Smith Co. 529 |
| Crosses | Bch Of W Tallahala Creek |
| Coordinates | 32.08003, -89.32686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 23.0 ft (7 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 19.7 ft (6 m) |
| Deck Area | 42 sq m |
| Main Spans | 100 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000078 |