Smith Co. 33 over Clear Creek
Fair Condition58 years old225 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 6 T10n R13w B |
| Carries | Smith Co. 33 |
| Crosses | Clear Creek |
| Coordinates | 31.86889, -89.34472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 57.1 ft (17.4 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 130.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 225 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000116 |