SH 164 over Big Piney Creek Relief
Fair Condition53 years old1,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pope |
| Location | 2.93 M E Johnson Co Line |
| Carries | SH 164 |
| Crosses | Big Piney Creek Relief |
| Coordinates | 35.50675, -93.18205 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 263.1 ft (80.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Area | 705.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,100 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 822 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005513 |