SH 365 Log 1.56 over Fourche Creek
Fair Condition52 years old6,100 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Pulaski |
| Location | 0.2 Mi N I-440 |
| Carries | SH 365 Log 1.56 |
| Crosses | Fourche Creek |
| Coordinates | 34.71725, -92.25811 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 352.0 ft (107.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 1770.5 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,100 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005517 |