State Highway 265 over Spring Creek
Fair Condition53 years old20,000 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Washington |
| Location | 8.91 Mi N Jct SH 16 & 265 |
| Carries | State Highway 265 |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 36.18088, -94.11631 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Area | 438.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 20,000 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005519 |