SH 7 Newton over Little Buffalo
Good Condition52 years old2,917 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Newton |
| Location | Jasper Ark |
| Carries | SH 7 Newton |
| Crosses | Little Buffalo |
| Coordinates | 36.00973, -93.18440 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 327.1 ft (99.7 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 33.8 ft (10.3 m) |
| Deck Area | 1026.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,917 (2018) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005524 |