East Paxton Rd. over Swede Lake
Fair Condition48 years old50 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Sunflower |
| Location | Sec 35 T17n R 4w |
| Carries | East Paxton Rd. |
| Crosses | Swede Lake |
| Coordinates | 33.28159, -90.57586 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 95.1 ft (29 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 220.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1978 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6700000000016 |