US 160 E over N Fk Spring Rvr
Fair Condition41 years old1,526 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ozark |
| Location | S 13 T 22 N R 15 W |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | N Fk Spring Rvr |
| Coordinates | 36.58632, -92.56436 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 196.9 ft (60 m) |
| Max Span | 49.5 ft (15.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 756 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,526 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10077 |