US 160 E over Finley Rvr
Fair Condition42 years old10,480 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Christian |
| Location | S 1 T 26 N R 22 W |
| Carries | US 160 E |
| Crosses | Finley Rvr |
| Coordinates | 36.98635, -93.29476 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 752.0 ft (229.2 m) |
| Max Span | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Width | 46.6 ft (14.2 m) |
| Deck Area | 3254.6 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,480 (2024) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10081 |