Mo 413 S over Mna Rr
Poor Condition93 years old28,093 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Greene |
| Location | S 34 T 29 N R 22 W |
| Carries | Mo 413 S |
| Crosses | Mna Rr |
| Coordinates | 37.18273, -93.32807 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 3 (Serious) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 158.1 ft (48.2 m) |
| Max Span | 52.5 ft (16 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 954.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1933 (reconstructed 1963) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 28,093 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10082 |