Mo 5 S over Gravois Creek
Poor Condition63 years old6,024 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Morgan |
| Location | S 18 T 42 N R 18 W |
| Carries | Mo 5 S |
| Crosses | Gravois Creek |
| Coordinates | 38.40824, -92.85207 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 193.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,024 (2024) |
| Truck Traffic | 9% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 101 |