Rp Is270w To Is55n over Is 55 Is 55
Fair Condition62 years old13,959 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 34 T 43 N R 6 E |
| Carries | Rp Is270w To Is55n |
| Crosses | Is 55 Is 55 |
| Coordinates | 38.50319, -90.33870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 314.0 ft (95.7 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 1177.1 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1991) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,959 (2024) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 11 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1015 |