Mo 7 S over Wet Glaize Creek
Fair Condition62 years old2,014 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Camden |
| Location | S 31 T 37 N R 14 W |
| Carries | Mo 7 S |
| Crosses | Wet Glaize Creek |
| Coordinates | 37.90167, -92.50572 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 154.9 ft (47.2 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 424.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,014 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1016 |