Rp Is44e To Is270e over Is 44 Is 270 Mo 366
Good Condition30 years old14,152 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 14 T 55 N R 5 E |
| Carries | Rp Is44e To Is270e |
| Crosses | Is 44 Is 270 Mo 366 |
| Coordinates | 38.54851, -90.42718 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1562.0 ft (476.1 m) |
| Max Span | 170.9 ft (52.1 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 4284.9 sq m |
| Main Spans | 12 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,152 (2024) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10166 |