Is 229 N over Cst Ajax RD Whitehead C
Fair Condition61 years old11,117 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Buchanan |
| Location | S 34 T 57 N R 35 W |
| Carries | Is 229 N |
| Crosses | Cst Ajax RD Whitehead C |
| Coordinates | 39.71508, -94.81409 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 347.1 ft (105.8 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 1110.9 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,117 (2024) |
| Truck Traffic | 19% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1018 |