Is 270 E over Up Rr Fee Fee CR
Fair Condition61 years old138,256 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 3069 T 46 N R 5 E |
| Carries | Is 270 E |
| Crosses | Up Rr Fee Fee CR |
| Coordinates | 38.72618, -90.44481 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 329.1 ft (100.3 m) |
| Max Span | 71.9 ft (21.9 m) |
| Deck Width | 153.2 ft (46.7 m) |
| Deck Area | 4684.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 1984) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 138,256 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1024 |