Mo 364 W over Is 270
Fair Condition60 years old24,866 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 1312 T 46 N R 5 E |
| Carries | Mo 364 W |
| Crosses | Is 270 |
| Coordinates | 38.69833, -90.45065 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 255.9 ft (78 m) |
| Max Span | 76.1 ft (23.2 m) |
| Deck Width | 68.2 ft (20.8 m) |
| Deck Area | 1622.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1966 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,866 (2024) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 10 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1026 |