Mo 94 E over Femme Osage CR
Fair Condition62 years old2,041 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Charles |
| Location | S 208 T 45 N R 2 E |
| Carries | Mo 94 E |
| Crosses | Femme Osage CR |
| Coordinates | 38.64494, -90.77517 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 223.1 ft (68 m) |
| Max Span | 86.0 ft (26.2 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 632.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,041 (2024) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1027 |