Mo 79 S over Quarry RD
Fair Condition62 years old3,162 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ralls |
| Location | S 2 T 56 N R 4 W |
| Carries | Mo 79 S |
| Crosses | Quarry RD |
| Coordinates | 39.66903, -91.31169 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 101.0 ft (30.8 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 295.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,162 (2024) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1030 |