US 65 S over Grand Rvr
Fair Condition61 years old3,860 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Livingston |
| Location | S 14 T 57 N R 24 W |
| Carries | US 65 S |
| Crosses | Grand Rvr |
| Coordinates | 39.75427, -93.55867 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 1230.0 ft (374.9 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 3524.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1965 (reconstructed 2019) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,860 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1031 |