RT B E over 102 Rvr
Poor Condition63 years old643 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Andrew |
| Location | S 3 T 61 N R 35 W |
| Carries | RT B E |
| Crosses | 102 Rvr |
| Coordinates | 40.11361, -94.83825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 353.0 ft (107.6 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 968.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 643 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1032 |