RT A E over Nodaway Rvr
Poor Condition63 years old2,103 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Holt |
| Location | S 9 T 62 N R 37 W |
| Carries | RT A E |
| Crosses | Nodaway Rvr |
| Coordinates | 40.20261, -95.06841 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 3 (Serious) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 702.4 ft (214.1 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 1991.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,103 (2024) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1033 |