Mo 38 E over Gasconade Rvr
Fair Condition63 years old1,436 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Wright |
| Location | S 5 T 29 N R 14 W |
| Carries | Mo 38 E |
| Crosses | Gasconade Rvr |
| Coordinates | 37.25637, -92.49406 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 405.8 ft (123.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Area | 1113.3 sq m |
| Main Spans | 7 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,436 (2024) |
| Truck Traffic | 14% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1049 |