Mo 127 S over Is 70
Poor Condition65 years old1,921 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Saline |
| Location | S 2 T 48 N R 23 W |
| Carries | Mo 127 S |
| Crosses | Is 70 |
| Coordinates | 38.97701, -93.41501 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 207.0 ft (63.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Area | 586.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,921 (2024) |
| Truck Traffic | 39% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 105 |