Is 55 S over Mo Pac Rr
Fair Condition63 years old44,181 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | St. Louis |
| Location | S 17 T 44 N R 7 E |
| Carries | Is 55 S |
| Crosses | Mo Pac Rr |
| Coordinates | 38.55404, -90.26311 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 649.9 ft (198.1 m) |
| Max Span | 103.0 ft (31.4 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 4397.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1963 (reconstructed 2022) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 44,181 (2024) |
| Truck Traffic | 12% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 1053 |